KOKIOS BASUTĖS VAIKAMS TINKAMIAUSIOS DARŽELYJE?

  • Kaip išrinkti tinkamą avalynę mažyliui ar ikimokyklinio amžiaus vaikui? Tai tikrai didelis galvos skausmas tėveliams rugsėjo 1-ąją ir netik. Avalynę, tinkamą avėti kasdien, žaisti kieme, eiti į darželį, ypač – vasaros sezono metu, vaikai daug laiko praleidžia lauke, gryname ore ir daug juda? Vaiko įgūdžiai, veiklos, užsiėmimai yra kitokie negu suaugusiojo, todėl, natūralu, kitokie yra ir jo poreikiai. Perkant basutes ar vasarinius batukus vaikui, atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:
  • Vaikams skirtos basutės ar bateliai turėtų būti minkšti ir lankstūs. Suaugusiems žmonėms naujų, dar nepranešiotų odinių batų gurgždėjimas siejasi prabanga ir ką tik įsigyto pirkinio naujumu. Vaikai dar tik lavina savo judėjimo įgūdžius, ieško patogiausio būdo, kaip statyti pėdą, kaip perkelti kūno svorį ant kulno ar ant pirštukų – todėl svarbu, kad avalynė būtų minkšta bei lanksti ir nevaržytų judėjimo galimybių.
  • Griuvimai, slydimai, nudaužyti ir nubrozdinti keliai yra kiekvieno iš mūsų vaikystės atsiminimų dalis. Dabar, šie nutikimai atrodo sentimentalūs, tačiau pabandykite prisiminti, kaip jautėtės tuo metu? Tikriausiai, smagu nebuvo. Kad jūsų mažyliui taip atsitiktų kuo rečiau, jam perkami batai turėtų būti neslystančiu padu. Griuvimų ir nubrozdintų kelių neišvengsite, tačiau gerokai sumažinsite tokių atvejų skaičių.
  • Kokie batukai geriausi jūsų vaikui – užsegami sagtele, lipniu sutvirtinimu, su raišteliais? Parinkite tokius, kuriuos vaikas gebėtų pats, reikalui esant, nusiauti ir apsiauti. Vaikų mėgstami yra batai su lipukais, kuriuos lengva atsegti ir užsegti. Vieni populiariausių modelių yra basutės „Smile“ su dviem lipukais, taip pat populiarūs batukai „Patriotas“ su trispalviais lipukais – geltonu, žaliu ir raudonu – modelis, sukurtas Lietuvos batsiuvių specialiai Lietuvos šimtmečio proga.
  • Vaikai daug juda ir ne visada yra pakankamai atsargūs, todėl svarbu, kad jų pėdutė būtų apsaugota. Rekomenduojama vaikams pirkti basutes su sutvirtinta užkulne bei su uždaru priekiu. Jei batukų priekis atviras, vaikas gali nusimušti pirštus, o į bato vidų patenka smulkių, aštrių, skausmą keliančių objektų. Jei kulnas neužfiksuotas, daug judant padidėja traumų tikimybė. Kai kurie vaikų darželiai rekomenduoja rinktis būtent uždaras basutes.
  • Maži vaikai greitai auga, todėl jų rūbai ir avalynė ne susidėvi, o yra tiesiog „išaugami.“ Kartais tėvai yra linkę taupyti ir perka didesnius nei reikia batus arba drabužį – esą, nespėsi apsidairyti, kaip vaikas vėl išaugs. Perkant avalynę, specialistai rekomenduoja remtis tokia taisykle – nuo kojos nykščio iki batuko priekio neturėtų likti daugiau nei 1,5 cm. Batai, net jei pirkti „išaugimui“, turi tvirtai ir patogiai fiksuoti pėdą – jei vaiko pėdutė batuose nėra tvirtai ir patogiai užfiksuota, slysčioja, tai sukelia ne tik diskomforto jausmą vaikui, bet ir padidina traumų tikimybę.
  • Vaiko pėdutės dar tik formuojasi, o  vaikams, turintiems pėdos krypimo problemų, skirtos specialios ortopedinės basutės. Tai yra basutės su paaukštinta sutvirtinta užkulne, gerai fiksuojančios koją ties čiurna. Estetiniu požiūriu, jos niekuo nesiskiria nuo įprastinių vaikams skirtų batukų. Lietuvoje, vienos populiariausių ortopedinių basučių, rekomenduojamos ortopedų, yra basutės „Sabalin“.
  • Savo vaikui vasarai pirkite basutes arba batukus, kurie jam patiktų – gražius, ryškių spalvų, įsimenančius, dekoruotus gėlėmis, gyvūnų siluetais ar spalvotais lipukais – tokius, kuriais mažylis džiaugtųsi, juos mėgtų ir norėtų juos dėvėti.
Vasara yra tas metas, kai vaikai daug laiko praleidžia lauke, daug juda ir lavina savo įgūdžius – vaikšto, bėgioja, žaidžia, ugdo pusiausvyros pojūtį. Pasirūpinkite tinkamai parinkta avalyne – tam, kad jūsų mažylis galėtų laisvai judėti, kad kuo rečiau griūtų ir kuo sėkmingiau atsistotų, kad nesiliautų tyrinėti jį supantį pasaulį ir džiaugtis vasara.